ZALOŽENÍ DRUŽSTVA

 

Družstvo je společenství neuzavřeného počtu osob, které je založeno za účelem vzájemné podpory svých členů nebo třetích osob, případně za účelem podnikání. Tak hovoří zákon. Co to ale ve skutečnosti znamená? Kdy je pro Vás výhodné si družstvo založit?

Většina z nás se asi s družstvy setkala v souvislosti s bydlením, a tedy bytovými družstvy. Je to zdaleka nejčastější typ družstva. Dobře se na něm také dá vysvětlit podstata družstevnictví. Družstvo je vhodné založit, když má více lidí společný cíl, ocení spolupráci na jeho dosažení a je třeba součinnost členů. V případě bytových družstev je to tedy zájem na zajišťování bytových potřeb svých členů. Takové bytové družstvo se tedy stará o vybírání nájmů, úklid domu, opravy, úpravy a další. Družstva mohou být dále zakládána třeba za účelem zprostředkování účetních služeb, správcovských služeb, ale i za účelem prodeje výrobků apod.

Založení družstva sestává z řady kroků, které jsou předepsány zákonem, a jejich splnění je podmínkou pro úspěšné zapsání družstva do obchodního rejstříku. Celým procesem založení družstva Vás samozřejmě provedeme, vše zařídíme a Vy dostanete již hotové družstvo připravené k fungování a naplňování svého účelu. Také Vám poradíme, jestliže si nebudete jisti, zda je pro Vás vůbec družstvo nejvhodnější právní forma a jestli nejlépe naplní Vaše požadavky. Poskytneme Vám srovnání například s s.r.o., tedy nejčastějším typem obchodní společnosti. Pokud již naopak máte založenou jinou formu společnosti a potřebovali byste ji zrušit, přeměnit, upravit, i zde Vám můžeme pomoct a poradit. Může se také stát, že máte představu, čeho byste chtěli dosáhnout, ale nevíte přesně, jak na to. I v tomto případě se na nás obraťte a my Vám rádi poradíme. Dnes se také velmi často setkáváme s přeměnou bytových družstev na čím dál oblíbenější společenství vlastníků jednotek (SVJ).

Níže najdete rozličné typy jednání, se kterými se můžete v rámci družstevního života setkat.

 
 

Máte dotaz? Kontaktujte nás

Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN