TRANSFORMACE NA SPOLEČENSTVÍ VLASTNÍKŮ

 

Spolu se stále častějšími převody bytů do osobního vlastnictví klesá i celková oblíbenost družstevního bydlení, a s výstavbou družstevních bytů se tak setkáváme čím dál méně. Naopak zájem o vznik společenství vlastníků jednotek stoupá.

Společenství vlastníků má oproti družstvu nesporné výhody, z nichž hlavní je již sama podstata – vlastnictví. Jste-li vlastník, můžete byt pronajmout, můžete si dle libosti v bytě provádět úpravy, zkrátka s ním můžete plně disponovat. Záleží ovšem na vašich osobních preferencích, jestli dáte přednost družstevnímu bytu, kde sice nejste vlastník (byt máte jen v nájmu), ale zase máte méně povinností, co se týká hospodaření, které za Vás obstarává družstvo.

Pokud volíte možnost více svobody, ale také více povinností, je společenství vlastníků volbou pro Vás.

I když jste momentálně členem bytového družstva, máte možnost se stát vlastníkem a poté i členem společenství vlastníků. V podstatě jsou dvě cesty. Celé Vaše bytové družstvo souhlasí s převedením družstevních bytů do osobního vlastnictví, nebo celé družstvo nesouhlasí.

Jestliže celé družstvo souhlasí, pak je to výborné a je možné započít celý proces. Pokud celé družstvo nesouhlasí, a vy přesto chcete byt koupit, nezbude Vám, než členství v družstvu ukončit a najít takový byt, který bude možné odkoupit.

Souhlas družstva (konkrétně členské schůze) však není jediná podmínka, kterou je k úspěšnému převedení družstevních bytů do osobního vlastnictví, nutné splnit.

Chcete-li své družstvo přeměnit ve společenství vlastníků jednotek, obraťte se na nás a my pro Vás vše zařídíme.

 

Máte dotaz? Kontaktujte nás

Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN